Festival Sete Sois Sete Luas 2009- Međunarodni festival izvođača tradicionalne glazbe, koji se odvija u raznim mediteranskim zemljama

Festival Sete Sois Sete Luas 2009- Međunarodni festival izvođača tradicionalne glazbe, koji se odvija u raznim mediteranskim zemljama  fotogallerij

Od 23. do 25. srpnja u Rovinju će se po drugi put održati festival mediteranske narodne glazbe Sete Sóis Sete Luas (Sedam Sunca Sedam Mjeseca).



###

U sklopu Međunarodnog festivala mediteranske glazbe Sete Sois Sete Luas, koji se drugu godinu za redom održava i u Rovinju, druge se festivalske večeri moglo uživati u nastupima dva poznata talijanska sastava-Piccola Banda Ikona i Jure Du Re' Projecta

Festival će u 2009. godini doživjeti svoje XVII izdanje, a promovira se putem Mreže za kulturu u 30 gradova, u 10 različitih zemalja Mediterana: Brazil, Cabo Verde, Francuska, Hrvatska, Grčka, Izrael, Italija, Maroko, Portugal i Španjolska. Festival predstavlja projekte narodne glazbe, uličnog kazališta i likovne umjetnosti, uz sudjelovanje velikih imena mediteranske kulture. Zbog europske dimenzije i visoke kulturne vrijednosti projekta, potporu mu pruža i Europska Unija kroz programe Kaleidoskop, Kultura 2000 i Interreg IIIB Medocc. Projekt ima za cilj omogućiti međunarodnu razmjenu umjetnika, različitih kultura, putem raznih oblika umjetnosti (glazba, fotografija, eno-gastro kultura). Počasni predsjednici Festivala su dobitnici Nobelove nagrade Jose Saramago i Dario Fo.

Kao lik Festivala, zbog svoje evokativne i simbolične moći, izabran je Leteći stroj “passarola“, koji predstavlja metaforu sna i utopijske slobode. U djelu Joséa Saramaga, „Sjećanje na samostan“ („Memorial do Convento“), Bartolomeo di Gusmão, genijalni graditelj Passarole, gradi je uz pomoć Baltazara Sete Sóis i Bilmunde Sete Luas, likova vizionarske duše, koji se kreću srednjevjekovnom Europom, a ugnjetava ih netolerantna, mračna Inkvizicija. Inspiriran današnjim vrijednostima u djelu Saramaga, Festival želi iskoristiti sposobnost sanjanja koju nudi umjetnost, glazba i književnost, kako bi pogledao preko stvarnosti našeg doba.

U Rovinju će, tijekom trodnevnog trajanja Festivala, nastupiti grupe:


24.07.2009:
Jure Du Re` Project, Italija
Piccola Banda Ikona, Mediteran

Grupa Jure Du Re`Project (Italija)
Bend koji puno obećava u segmentu stilskog razvoja muzičkih tradicionalnih žanrova juga Italije i Mediterana. Varijacije muzičkih stilova znalački uvrštene u vlastitu ritmičku bazu, ne oduzimaju vrijednost njihovoj autohtonosti. Osobnost, svestranost, dinamičnost te virtuoznost osam muzičara koji čine grupu Jure du Re` Project, svrstavaju je među najoriginalnije grupe muzičke scene Italije. Izvode tradicionalne kalabrijske i balkanske balade uz muzičke varijacije i interpolacije jezza, reggea, ska i sl.

Grupa Piccola Banda Ikona (Mediteran)
Piccola Banda Ikona pjeva na Sabirskom, starom jeziku Mediterana koji je objedinjavao idiome talijanskog, francuskog, španjolskog i arapskog podrijetla. Bio je to jezik kojim se govorilo u lukama i prilikom trgovanja. Bio je to jezik dijaloga i susreta, koji već i u svom imenu «Sabir» (znati), sadržava poruku mira i želje za uzajamnim upoznavanjem. Glazbeni put Piccole Bande Ikona očaravajući je put među zvukovima i kulturama Mediterana, ujedinjenim sa ugođajem narodnih običaja srednjeg juga Italije i balkanskih, grčkih i sefardskih melodija.

Posjetitelji Festivala u Rovinju će osim u koncertima mediteranske glazbe moći uživati i u eno-gastronomskoj ponudi koja će se organizirati na gradskom trgu.

Organizatori festivala u Rovinju uz potporu centralnog organizacionog tima Sete Sóis Sete Luas jesu: Županija Istarska, Grad Rovinj, Turistička zajednica grada Rovinja, Edi Maružin.



###

U sklopu Međunarodnog festivala mediteranske glazbe Sete Sois Sete Luas, koji se drugu godinu za redom održava i u Rovinju, druge se festivalske večeri moglo uživati u nastupima dva poznata talijanska sastava-Piccola Banda Ikona i Jure Du Re' Projecta koji njeguju tradicionalne zvuke juga zemlje i Mediterana.

Za svog nastupa sedmočlana ekipa Piccola Banda Ikona, kojim suvereno dominiraju dva iznimna ženska vokala pjevajući na Sabirskom- starom jeziku Mediterana oduševili su publiku. Sabirski je naime, jezik koji objedinjava idiome talijanskog, francuskog, španjoloskog i arapskog podrijeta pa je publika na trenutke mogla čuti i primjese francuske šansone, talijanske kancone, portugalskog fada, španjolskog flamenka te jak utjecaj arapske orjentalne glazbe. Sabirskim se jezikom nekad govorilo u lukama i prilikom trgovanja te je bio poznat kao jezik dijaloga s jasnim porukama mira i želje za međusobnim upoznavanjem i uvažavanjem.

Nastup grupe Jure Du Re' Project unio je još veću dinamičnost i živost na rivu i glavni trg Rovinja. Band čini osam vrhunskih glazbenika, koje glazbeni kritičari, svrstavaju među najoriginalnije na bogatoj i šarolikoj glazbenoj sceni Italije. Osobnost, svestranost i virtuoznost glavni su aduti grupe poznate po izvedbama kalabrijskih i balkanskih balada koje izvode uz muzičke varijacije i interpolacije jazza, reggea, ska glazbe.

Terug