Ekološka akcija -Glanc, glanc, luštro, čisto ma če biti lipo misto, Podjela sadnica nara, žižula i smokava

Ekološka akcija -Glanc, glanc, luštro, čisto ma če biti lipo misto, Podjela sadnica nara, žižula i smokava  fotogallerij



###

Već sedmu godinu za redom Turistička zajednica grada Rovinja u suradnji s poduzećem za proizvodnju sadnog materijala, hortikulturnog uređenja i stručne pomoći u poljoprivredi “Skink”, proljetne ekološke akcije otvara pod



###

Već sedmu godinu za redom Turistička zajednica grada Rovinja u suradnji s poduzećem za proizvodnju sadnog materijala, hortikulturnog uređenja i stručne pomoći u poljoprivredi “Skink”, proljetne ekološke akcije otvara podjelom sadnica autohtonih voćnih vrsta. Građani Rovinja, navikli na poklon koji će uljepšati njihove vrtove i balkone nisu štedjele ni vrijeme ni trud pa su strpljivo, gotovo sat i pol prije njihove dodjele, čekali na svoju novu stabljiku.

A razloga za strpljivo čekanje u redu bilo je napretek. Ove je godine, naime, podijeljeno 500 stablašica od čega po dvjesto komada smokava i žižula te još stotinjak sadnica nara. Sve sadnice, zadovoljni Rovinježi, odnijeli su za samo tri minute.

Smokva (Ficus carica L.) je veoma cijenjeno južno voće. Simbolizira život, mir, blagostanje i plodnost. Smokva je hrana pustinjaka i sveto drvo mnogih predaja. Prema rimskom vjerovanju pod smokvom su rođeni Romul i Rem, a Adam i Eva su od listova smokve načinili sebi pregače. U narodnoj medicini smokva se koristi protiv zatvora, zubobolje, oteklina, tumora, kašlja, bradavica, upale grla, čireva i gnojnih apscesa. Glede staništa nije izbirljiva, raste kao samonikla biljka između kamenja i zidova ili se uzgaja. Drvo ili grm je listopadno i postiže promjer od preko 1,5 metar sa širokom razgranatom krošnjom. Kora je pepeljasto siva, svijetla i glatka te obiluje gustim mliječnim sokom kao i svi ostali dijelovi biljke. Plodovi su kruškoliki, mesnati i nastaju iz čitavih ženskih cvatova, različite su veličine, na površini su goli, u zrelom stanju najčešće žuti, smeđi, rjeđe ljubičasti ili potpuno tamni. Postoji oko 50 kultiviranih oblika u odnosu na plod. Pravi plodovi su sitne tvrde orašice. Plod je sočan i sladak, te bogat izvor kalcija, željeza, magnezija, vitamina B6 i kalija. Ima nizak sadržaj masnoća i visok sadržaj vlakana. Osigurava više vlakana od bilo kojeg drugog voća ili povrća. Smokva ima puno pozitivnih zdravstvenih učinaka.

Nar, šipak ili mogranj (Punica granatum) spada u grupu starih biljaka koje su se još u davna vremena uzgajala. U različitim kulturama tokom vjekova simbolizirao je plodnost, vječni život i nadu. Nar je bio sastavni dio rituala mnogih naroda. Porijeklo vodi iz predjela stare Perzije, obronaka Himalaja, Afganistana, Indije, a odatle se kasnije proširio i na područje Mediterana. Od davnina, nar su koristili ljudi koji putuju u karavanama kroz pustinju zbog poznatog svojstva njegovog soka da utoli žeđ. Najveći uzgajivači nara su Egipat, Kina, Afganistan, Iran i Indija. Nar je privlačno drvo visoko i do šest metara. Dugovječno je kao i vinova loza, a obje su blagoslovljene biljke. Šipak najbolje uspijeva u sunčanijim oblastima. Danas u svijetu postoji 17 vrsta nara, a u Rovinju on predstavlja simbol plodnosti i znak je bogatstva i raskoši Grada i njegovih građana. Od nara se može proizvoditi sok, sirup, marmelada. Dobar je za grlo, pluća i bronhije. Ublažava kašalj i dobar je za žuč. Bogat je vitaminima C i A, i ima mnogo kalija što je blagotvorno za kardio-vaskularni sistem. Sok od nara ublažava posljedice stresa, smanjuje vrijednost lošeg kolesterola, pročišćava krvne sudove i liječi srčana oboljenja.

Žižula (Zizyphus Jujuba L.) sinonimi žižola ili čičimak. Drvo ove vrste je vrlo zanimljivo zbog svog oblika. Ima zgrbljene, donekle viseće i povijene grane, više ili manje obrasle oštrim trnjem. Potpuno zreli plodovi žižule se mogu koristiti u rujnu i listopadu, odmah kad dobiju boju, postupno dozriju i tada im se površina nabora i meso omekša u kome se nalazi duguljasta koštica. Meso je bijelo žuto, prijatnog kiselkasto slatkog okusa. Plodove koristimo svježe ili sušene. Od plodova žižule radimo marmelade, sokove i rakiju, a ako plodove stavimo u rakiju imamo specijalno piće. Zbog visokog sadržaja korisnih sastojaka i vitamina C, plod žižule upotrebljavamo za sniženje krvnog tlaka i za liječenje želučane i crijevne tegobe. Lišće, kora i biljna masa koristi se u farmaciji za izradu raznih lijekova i čajeva.

Terug