Conferenza e presentazione: piante spontanee nei piatti autoctoni dell’Istria; relatore: Pino Kuhar

###
Tramezzini, carpaccio, ravioli sa šparogama, pršutom i finim travama, kokoš na padelu s pinjolima, kopriva sa svježim sirom, varenac od divljih trava, makaroni s travama, pečena puretina s kruškama, orizato s tr
###
Tramezzini, carpaccio, ravioli sa šparogama, pršutom i finim travama, kokoš na padelu s pinjolima, kopriva sa svježim sirom, varenac od divljih trava, makaroni s travama, pečena puretina s kruškama, orizato s travama i mousse (pjenica) od trputca nazivi su jela koje su posjetitelji, uz dobru kapljicu ponajboljih rovinjskih vinara, mogli kušati na prezentaciji samoniklog bilja i njegove uporabe u autohtonim jelima Istre.
O samoniklom je bilju i načinima njegove pripreme govorio kuhar Josip Pino Kuhar, naglasivši pri tom njegovu aromatsku, zdravstvenu i vitaminsku vrijednost. «Istra je bogat i prebogat vrt aromatičnog i jestivog bilja i apsolutno nema razloga po začine putovati u inozemstvo i trošiti vrijeme i novac. Jer, sve što nam treba na dohvat je naše ruke», poručio je kuhar Pino.
No, da bi prezentacija u cijelosti bila uspješna, pobrinuo se i Franko Zgrablić, sakupljač samoniklog bilja iz Svetog Petra u šumi, koji je upravo za tu prigodu jutro prije prezentacije pobrao i donio zelene plodove u Strukovnu školu Eugena Kumičića, u kojoj je za goste, mahom vlasnike restorana i hotelijere upriličeno predavanje. Više riječi o sljubljivanju dobre kapljice s ponuđenim autohtonim istarskim delicijama izrekao je Siniša Škaberna, sommelier koji je predstavio Matoševićevu «Albu» i Barikirani Chardonnay, Malvaziju by Grota, te Merlot i Malvaziju iz Frajone.
Direktor Dario Činić, naglasio je da je ova prezentacija još jedan u nizu uspješnih koraka koje Turistička zajednica čini kako bi nadolazeća sezona bila još uspješnije i kvalitetnije pripremljena.