Apertura della mostra permanente dedicata alla batana

###
U prisutnosti velikog broja uzvanika i znatiželjnika u Rovinju je svečano otvoren prvi ekomuzej - muzej novog doba posvećen batani, tradicionalnom plovilu rovinjskih ribara
###
U prisutnosti velikog broja uzvanika i znatiželjnika u Rovinju je svečano otvoren prvi ekomuzej - muzej novog doba posvećen batani, tradicionalnom plovilu rovinjskih ribara. Samom činu otvorenja prethodila je živopisna atmosfera na Obali Pina Budicina. Okupljena je publika tako imala prilike vidjeti starinski način krpanja mreža kojeg je obavljao ribar Dino Benussi, te poslušati neke od najljepših rovinjskih pjesama u izvedbi gradskih KUD-ova Marco Garbin i Franjo Glavinić. U čast plovila koje je othranilo i odgojilo generacije i generacije Rovinjaca, Mario Sirotić, poznat po izvođenju sklekova na zapešćima zbog kojih se upisao i u Guinessovu knjigu rekorda, batanom je odveslao staru rutu rovinjskih ribara od Vrsara do Rovinja. Velike ovacije izazvala je i kopnenim putem dovezena najstarija batana, izrađena daleke 1914. godine, koju je njen vlasnik Franco Diritti, posljednji gradski ribar koji isključivo živi od parangala, poklonio Gradu i svim njegovim građanina. Stogodišnju je batanu, imena «Risorta»/Uskrsnula/ restaurirao Mladen Takač.
Uz zvuke neslužbene gradske himne «Viecia batana» gradonačelnik Giovanni Sponza uz pomoć ribara Silvana Veniera i Franca Dirittija presjekao je vrpcu te simbolično otvorio Kuću o batani. Riječ je o muzeju koji u nevelikom prostoru na dva kata nudi povijest ali i sadašnji trenutak ovog drevnog plovila na kojem i danas rovinjski ribari izlaze na more. Na ulazu u Muzej uz suvenirnicu, nalaze se i neke od najuspješnijih maketa batana s jedrima. Predstavljena je i slavna tradicija rovinjske male brodogradnje i brodograditelja koji su gradili batane, mogu se pogledati i dokumentarni filmovi o rekonstrukciji najstarije batane «Risorta» kao i gradnje «Oun rigno». U donjoj etaži također, postavljena je i edukativna izložba o ribarstvu a posjetitelji mogu, uz projekcije filmova o moru i ribarima, razgledat i prvi pronađeni film o Rovinju iz 1930. godine, pogledat emisije o gradu svete Eufemije koje su snimale zagrebačka i koparska televizija, folklorne nastupe i ambijentalne predstava na rivi te sudjelovati u interaktivnom lovu riba.
Ekomuzej Kuća o batani osmislila je je zagrebačka konzervatorica i muzealka Dragana Lucija Ratković koja kaže da je u njenom osmišljavanju sudjelovao veliki broj stručnjaka zaduženih za pojedina područja - od rovinjskog povjesničara Marina Budicina, preko ribara Dina Benussija, Silvana Veniera, Franca Dirittija i Giusepea Brunija, do arhitekta Aleksandra Parisa, snimateljice Blanke Buić, dizajnerice Mirne Petrašević, fotografa Damira Fabijanića i multimedijalnog stručnjaka Ivana Marušića – Klifa. Svima koji su sudjelovali u projektu zahvalio je gradonačelnik Sponza, dok je o stvarnom značenju muzeja koji će uveliko obogatit ponudu kulturnog turizma u Rovinju, govorio Tomislav Šola, direktor Međunarodnog festivala nagrađenih muzejskih projekata, Guido Bartolotti, antropolog iz Bergama, Željka Kolueshi, predsjednica hrvatske komisije Međunarodne organizacije muzeja ICOM koja djeluje pri UNESCO-u te u ime Ministarstva kulture Branka Šulc, pomoćnica ministra.