Colonia artistica Rovigno



###

U Zavičajnom muzeju Grada Rovinja svečano je otvorena ovogodišnja 51. tradicionalna izložba rovinjske Likovne kolonije.



###

U Zavičajnom muzeju Grada Rovinja svečano je otvorena ovogodišnja 51. tradicionalna izložba rovinjske Likovne kolonije. Svoje je radove izložilo 33 likovna stvaraoca, među kojima ima rovinjskih likovnih pionira, ali i mlađih autora koji su prvi puta izložili svoje radove na ovoj značajnoj likovnoj manifestaciji.

Ravnatelj Zavičajnog muzeja Argeo Curto se u prigodnom govoru otvorenja posebno osvrnuo na činjenicu da » na Likovnoj koloniji izlažu i njeni osnivači, kao i oni umjetnici koji su tek diplomirali ili još uvijek studiraju, zbog čega je izložba dinamična i glavni događaj rovinjskog likovnog ljeta« naglasivši da je, »postav ove godine ljepši i solidnijj čemu zahvaljujemo predsjedništvu Kolonije koje je ovaj put bilo nešto strože u selekcioniranju radova, u cilju održavanja kvalitete«.


Kolonija datira od 1953. godina kada je tek četvoro umjetnika i njenih osnivača - Bruno Masacrelli, Zora Matić, Marcelo Brajnović i Žarko Naumović, okupljenih u likovnoj grupi pod nazivom "Valdibora" izložilo svoja djela. Potom slijede Slobodan Vuličević, Biserka Baretić i Lidija Salvaro kao početni nukleus onoga što danas rovinjska likovna kolonija jest, odnosno značajna likovna manifestacija koja je otkrivala i danas otkriva imena bez kojih bi slika hrvatske moderne i suvremene umjetnosti bila nezamisliva.

Suživot likovnih umjetnika i Rovinja, kao grada stoljetnog prožimanja mediteranskih kultura, zaista je izniman.

Kolonija je bila i ostala ne samo mjesto susreta umjetnika svih generacija, već i manifestacija koja je bitno pridonijela kulturnom prosperitetu sredine. Naime, likovna kolonija održava se pod okriljem Zavičajnog muzeja koji se danas može dičiti jedinim stalnim postavom suvremene umjetnosti u Istri - Hrvatska moderna umjetnost i rovinjski likovni krug.

Umjetnici su kroz sve ove godine svojim cijelima i stvaralaštvom, mnogi i boravkom te životom u Rovinju, dali neizbrisiv doprinos prepoznatljivosti grada. Iz tog razlo-ga danas se Rovinj može ponositi ne samo ovom likovnom manifestacijom već i nizom izložbi koje upisuju Rovinj u kartu značajnih likovnih događanja u nas. Koloniju je kroz njenu povijest obilježio čitav niz najvećih imena hrvatskog slikarstva, a važna je činjenica i to da je ona njegovala i otkrivala mnoga značajne likovne osobnosti lokalne likovne scene bez kojih bi suvremena hrvatska umjetnost ne bi bila ono što jeste.

Svakako treba naglasiti dugogodišnji kontinuitet i opstanak održavanja manifestacije kao rijedak primjer postojanosti, baš kao i cijeli rovinjski likovni krug. »Likovna kolonija Rovinj opće je mjesto hrvatske moderne i suvremene likovne scene. Ona je trajan mentalni i emotivni laboratorij koji propituje mogućnost i moć u likovnim jezicima«, piše, između ostalog, Gorka Ostoj-ić-Cvajner zaključivši da bi »bez nje grad bi bio manje gradom, njegova bi kultura bila manje kozmopolitskom, a umjetnost siromašnija za najbolju sliku sebe«.

I ove je godine Likovna kolonija dala svoje laureate na osnovu izbora ocjenjivačkog suda kojeg su činili povjesničari- umjetnosti: Gorka Ostojić-Cvajner, Nataša Ivančević i Sabina Salamon. I zbog onoga što je do sada rečeno, posebno izdvajamo nagradu Zavičajnog muzeja Grada Rovinja za mladog sudionika koja je zasluženo pripala akademskom kiparu Andriji Milovanu.

Inače, prva nagrada Zavičajnog muzeja dodijeljena je Siniši Majkusu, a druga Gualtieru Mocceniju, dok je prva otkupna nagrada pripala Sanji Švrljugi, odnosno druga Banetu Milenkoviću. Počasna nagrada grada Rovinja »Batana« pripala je Živku Haramiji.

Indietro