Noćni folklor KUD Uljanik - Pula

###
Nakon trideset i četiri godine, Kulturno-umjetničko društvo Uljanik i dalje pleše. Pleše svojom lepršavom mladošću koja je 23. srpnja, 2001 na glavnom rovinjskom trgu nekoliko sati prolijevala znoj.
###
Nakon trideset i četiri godine, Kulturno-umjetničko društvo Uljanik i dalje pleše. Pleše svojom lepršavom mladošću koja je 23. srpnja, 2001 na glavnom rovinjskom trgu nekoliko sati prolijevala znoj. To je društvo koje u sebi sadrži literarni klub, likovnu sekciju i folklorni ansambl, sastavljen od velikog narodnog orkestra istarskih svirača, kantadura i plesača.
Odjeveni u tradicionalne istarske i dalmatinske narodne nošnje, svojim su vještim piruetama zavrtili znatiželjni svijet oko sebe koji im je raspoloženo pljeskao nakon svakog plesa. Sačinjen mahom od srednjoškolaca i studenata, koji zbog ljubavi prema običajima počesto znaju izbivati s nastave, KUD Uljanik od 1967. na svom repertoaru ima tradicionalne narodne plesove iz svih krajeva Hrvatske.
Za glazbu su zadužene vele i male roženice, svirale, sopele i mih, popularni istarski narodni instrumenti za koje je u prošlosti izumljena posebna muzička skala, jedinstvena u svijetu. Glazba se izvodi isključivo u živo i bez ikakvog doticaja sa strujom, pa publika zaista može uživati u izvornom narodnom ugođaju glazbeno-vizualnog tipa.KUD Uljanik je društvo koje se može podičiti titulom ekskluzivnih izvođača Županije Istarske u Hrvatskoj i svijetu, posredstvom čega je obišlo gotovo čitavu Evropu.
Na svojim je inozemnim nastupima nerijetko nosilo etiketu glavne kulturno-zabavne turističke atrakcije, privlačeći uvijek mnoštvo publike. Povodom njihovog uspješnog gostovanja u Rovinju, razgovarali smo sa Svetom Stakićem, glavnim organizatorom društva. "Najuspješnije gostovanje ostvarili smo u nizozemskom gradu Tielu, gdje smo 14 dana, dva puta dnevno nastupali pred oko 800 gostiju. Kao jedan od većih uspjeha istakao bih priznanje za izvornost u izvođenju plesa i običaja na "Međunarodnoj smotri folklora" u Velikoj Gorici, gdje smo nastupili u konkurenciji devet zemalja. Treba reći da je glavna prednost ovakvih entuzijastičkih amaterskih družina velika sposobnost transformacije i prilagodbe svim situacijama. Kao našu osnovu još jednom ističem čisti narodni izvorni melos, specijalno obrađen za veliki orkestar bez struje.
Zbog napora koji iziskuje višesatni program, uvijek nastupamo u tri postave. Kao zanimljivost za kraj spomenuo bih da je naša članica, Lucija Modrušan, koja za nas pleše već devet godina zajedno sa svojim partnerom, Ivanom Radešićem, u istarskom selu Klarići proglašena najboljom plesačicom baluna (popularnog istarskog narodnog plesa) u Hrvatskoj za 2001. godinu".