GANDUSIANA 2009
###
Projekt Gandusiana, započet u listopadu 2007. godine, ove je godine po prvi puta, prerastao u ljetni glazbeni festival kvalitetne i raznovrsne glazbe
###
Projekt Gandusiana, započet u listopadu 2007. godine, ove je godine po prvi puta, prerastao u ljetni glazbeni festival kvalitetne i raznovrsne glazbe. Brojnim poklonicima avangardne, i nekonvencionalne muzike, dakle pravim glazbenim gurmanima Rovinj je tako sredinom srpnja ponudio koncerte i razloge za posjetu gradu svete Eufemije. Novost je i to, da je da je Festival bio premosnica i za uspostavu suradnje između Pučkog otvorenog učilišta, kao inicijatora i organizatora projekta s djelatnicima Sajma knjige u Istri.
A da sve i ne bi završilo isključivo na dobroj glazbi i kvalitetnoj knjizi, pobrinuo se i Dalibor Talajić, akademski slikar iz Rovinja, čije se crno bijele fotografije snimljene tijekom zimskih koncerata u kazalištu, krasile prostor kavane Adriatic i s dobrom "fotkom" uspijevale animirati i privući festivalsku publiku. Inače, sam se program sastavljen od više koncerata odvijao i na različitim lokacijama - otoku Sv. Katarina , kazalištu »Antonio Gandusio« te ljetnoj pozornici Monte. Festival je otvoren na Katarini nastupom Mije Zabelka, violonistice iz Beča, ujedno i skladateljice i izvođačice improvizirane, eksperimentalne elektro-akustične glazbe te Zahre Mani, glazbenice iz Pakistana koja živi u Velikoj Britaniji. Iste večeri nastupilo je i Austrijanac, Christian Fennesz, poznat po svojoj osebujnoj glazbi. S obzirom da je Festival imao i svoju produkciju na otvorenju su u zajedničkom projektu nastupili i harmonikaš Bratko Bibič, bubnjar Pavel Fajt i violinistica Mia Zabelka. Već druge večeri, organiziran je i nastup Rundek Cargo orkestra na ljetnoj pozornici Monte, koja je očekivano, okupila brojne fanove nekad omiljenog banda "Haustor" u kojem je Rundek bio frontman. Samom koncertu prethodila je i projekcija DVD-a Borisa Kovača "Apokalipsa", a riječ je o jednom od četiri najbolja DVD izdanja u 2008. godini i to prema mišljenju njemačkih kritičara.
Treći je dan Festivala bio u znaku promocije knjige Darka Rundeka »Uhovid« (Durieux, Zagreb), na kojoj su uz autora sudjelovali i Svetlana Spajić i Nenad Popović, kada je u kazalištu prikazan i dokumentarni film "A Step Across the Border"- Nicolasa Humberta i Wernera Penzela, koji govori o britanskom gitaristu, kompozitoru i improvizatoru Fredu Frithu. Uslijedila je i projekcija još jednog dokumentarnog filma - "Šaban" redatelja Miloša Stojanovića o Šabanu Bajramoviću, najvećoj zvijezdi romske glazbe Balkana. Ljetna pozornica Monte ugostila je i Svetlanu Spajić i Daria Marušića, koji su održali predavanje pod nazivom "Stilovi u tradicijskom pjevanju". Nastup Pavela Fajta, jednog od najistaknutijih glazbenika češke alternativne rock scene od polovice 1980-ih godina, koji je trebao uslijediti, zbog kiše je prebačen na posljednji dana Festivala, dok je slovenska grupa skupina Brina koju predvodi Brina Vogelnik, održala u jutarnjim satima.
Pretposljednjeg dana na pozornici Monte, nastupali su madžarski Romano Drom koji njeguju tzv. olah romsku glazbu te albanska skupina Fanfara Tirana koju čine članovi bivše grupe Albanian Army. Festival je okončan trima koncertima na pozornici Monte. Uz Pavela Fajta, održan je i nastup Delta Saxophone Quartet koji je osnovan 1984. godine s ciljem prezentacije britanske i međunarodne glazbe te nekolicine glazbenika okupljenih u Dondestan The Wyatt project. Koncert posljednjih dviju grupa bio je posvećen Robertu Wyattu jer se ovogodišnja Gandusiana odvijala pod motom "Going Too Far"- stihu R. Wyatta.