The Hütterott jurney to Japan



###

Svežanj rukopisa Marije Hutterott, kojim je supruga japanskog konzula u Trstu, Georga Hutterotta, opisala putovanje u Japan 1884.-85. godine, poslužio je kao podložak i inspiracija iznimne izložbe egzotičnih predmeta izloženih u galerijskim prostorima



###

Svežanj rukopisa Marije Hutterott, kojim je supruga japanskog konzula u Trstu, Georga Hutterotta, opisala putovanje u Japan 1884.-85. godine, poslužio je kao podložak i inspiracija iznimne izložbe egzotičnih predmeta izloženih u galerijskim prostorima Zavičajnog muzeja grada Rovinja.

Rukopisni svežanj, podijeljen u nekoliko cjelina opisuje put od Nagasakija do Nikka na sjeveru Honshua, daje zanimljiv opis japanske žene, s naglaskom na način njenog odijevanja, šminkanja i uređenja frizure. Dio rukopisa, također, sastoji se od popisa japanskih riječi za pojedine stvari, te od popisa troškova koje je napravio Georg Hutterott dok je kupovao po dalekom Japanu.

Uz prezentaciju rukopisa, na izložbi je postavljen i čitav niz zanimljivih predmeta koji su svojedobno bili dio zbirke «japanske sobe» i okućnice uređene u japanskom stilu na Crvenom otoku, na kojem je obitelj Hutterott provela dobar dio života. Među izloženim predmetima posebnu pažnju privlači «tosei gusoku» - samurajski oklop, zbirka japanskih lepeza, glazbeni instrumenti, brončani zmajevi, plesni suncobrani, slikarski i kuhinjski pribor te šljemovi.

Sve predmete s izložbe obradio je etnograf Robert Bilić, a najzaslužnija da su oni iz mračnih depoa ponovno ugledali svjetlost dana je kustosica Muzeja, Katarina Marić kojoj su u postavljanju izložbe pomogli Vanja Zenzerović, kaliograf iz Kyota Mabuchi Yuumej te Detlef Gaastra i Alexandar Hofmann, ravnatelj Istočnoazijskog muzeju u Berlinu.

Zuruck